Szerokie zastosowanie sprężarek powietrza

Jednym z najczęściej stosowanych, w wielu gałęziach przemysłu, urządzeniem są sprężarki powietrza. Znajdują zastosowanie zarówno w branży budowniczej jak i na każdej hali produkcyjnej. Jakie typy sprężarek można wyróżnić i gdzie są wykorzystywane ?

Kompresory

Najbardziej popularnymi sprężarkami powietrza są kompresory. Są to najbardziej podstawowe sprężarki, które wciąż są stosowane w wielu miejscach. Celem użycia sprężarek jest uzyskanie sprężonego gazu o wysokim ciśnieniu, najczęściej powietrza. Sprężarki powietrzne znajdują zastosowanie w motoryzacji, przemyśle, a nawet urządzeniach domowych (np. suszarki).

 

Sprężarki powietrza olejowe

Bardzo popularnym rozwiązaniem wśród właścicieli warsztatów samochodowych oraz zakładów wulkanizacyjnych są sprężarki powietrzne olejowe. Są to sprężarki, które cechują się wysoką wydajnością, przez co mogą być stosowane w sposób ciągły przez długi czas. Niestety, jest możliwość, że podczas pracy do sprężonego powietrza dostaną się drobiny oleju, co jednak nie powinno mieć dużego znaczenia podczas takich prac jak malowanie. Ponadto, zastosowanie oleju sprawia, że żywotność tłoka jest wyższa niż w przypadku kompresora bezolejowego.

Sprężarki bezolejowe

Jak już wspomniano wyżej, można wyróżnić zarówno sprężarki powietrzne bezolejowe. Stosowane są w gałęziach przemysłu, gdzie wymagane jest zastosowanie sprężonego powietrza wolnego od wszelkich cząsteczek oleju. Sprężone powietrze jest jedną z najpowszechniej stosowanych technologii np. do napędzania maszyn przemysłowych. Jest to rozwiązanie efektywne, ale również wydajne, w porównaniu do energii elektrycznej.

 

Wysoka jakość sprężonego powietrza

Istnieje możliwość na uzdatniania sprężonego powietrza. Sprężarki powietrzne uzdatnianie to na przykład zastosowanie osuszacza. Osuszacze są urządzeniami, które mają za zadanie dostarczenie osuszonego powietrza do instalacji sprężonego powietrza. Celem zastosowania osuszacza jest pozbycie się wilgoci. Dzięki temu, można zapewnić długie życie wszelkich maszynom i urządzeniom, do których funkcjonowania niezbędne jest sprężone powietrze.

Generatory gazów

Wiele przedsiębiorstw korzysta na co dzień z różnego rodzaju gazów. Bardzo często są to azot oraz tlen. Gazy te mają szerokie zastosowanie jako gazy techniczne i są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, chociażby w spawalnictwie. Gazy techniczne często są dostarczane od zewnętrznych dostawców, jednak wiele przedsiębiorstw zaczyna przekonywać się do generatorów.

 

Sprężarki mniejszej mocy – dmuchawy

Spośród sprężarek powietrza można wyróżnić również urządzenia o mniejszej mocy. Sprężarki powietrzne dmuchawy są urządzeniami roboczymi, które sprężają gaz do raczej niskich ciśnień. Dmuchawy są najczęściej zdolne do wytwarzania ciśnienia rzędu 2 at. Wyróżnić można takie rodzaje dmuchaw jak:

  • dmuchawy Rootsa
  • dmuchawy śrubowe
  • dmuchawy odśrodkowe
  • dmuchawy bocznokanałowe

Przemysł medyczny

Przemysł medyczny jest dziedziną, której wymagania co do higieny oraz sterylności są nadzwyczaj surowe. Wszelkie zanieczyszczenia są nietolerowane, a środki dezynfekcji i sterylizacji są bardzo silne. Sprężarki medyczne powietrzne są jednak szeroko stosowane. Dziedziną, w której są one najliczniejsze jest przede wszystkim stomatologia.

 

Po więcej informacji zapraszamy do kontaktu lub na naszą stronę internetową